Borówka Amerykańska - Najlepsze Odmiany
Borówka Amerykańska - Najlepsze Odmiany

Borówka Amerykańska ( Vaccinium corymbosum) - Najlepsze Odmiany

 

Dziś przedstawię Tobie najlepsze odmiany borówki amerykańskiej ( Vaccinium corymbosum). Borówka Amerykańska inaczej zwana borówką wysoką sprowadzona do Europy została z Ameryki Północnej, sądzą już ją także w Japonii, Nowej Zelandii, a także niektórych krajach Europy takich jak Niemcy, Belgia, Polska. Owoce borówki amerykańskiej podobne są do borówki czarnej potocznie mówiąc jagody leśnej, aczkolwiek owoce borówki amerykańskiej mają większe owoce o jasno zielono białym miąższu. Owocuje mniej więcej około trzech tygodni. W ich skład chemiczny wchodzi ( 100 g) woda 84%, węglowodany 14, 5 g ( błonnik: 2, 4-3, 5 g), tłuszcze 0, 4- 0, 7 g, białka 0, 6 g. 100g borówki to 57kcal. Zależnie od odmiany dorasta od 2 do 2,5m wysokości. Borówka kwitnie od kwietnia do maja, łatwo przyjmują się sadzonki dwuletnie a owocują już w trzecim roku. 

 

 Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej:

 

- Borówka Amerykańska Berekley:

Odmiana ma zwykle kilka pędów w początkowej fazie wzrostu dzięki czemu gwarantuje to szybszym owocowaniem bez konieczności wykonywania zabiegów. Często uprawiana przez profesjonalnych plantatorów. Jest to jedna ze starszych odmian, bardzo plenna. Dojrzewa pod koniec trzeciego tygodnia lipca a owocuje do trzeciego tygodnia sierpnia. Owoce duże, bardzo smaczne. 

- Borówka Amerykańska Bluecrop

Jest to jedna z najpopularniejszych i najstarszych odmian borówki amerykańskiej która powstała w 1941r w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje ją silny wzrost a także duża plenność co powoduje opadanie gałązek pod ciężarem owoców. Posiada dużo pędów głównych z których wychodzą boczne krótsze pędy. Z jednego krzewu borówki bluecrop można zebrać od 4 do 9kg owoców. Owoce są duże, lekko spłaszczone. Owoce są najsmaczniejsze ze wszystkich odmian. Bardzo dobrze znosi mróz nawet do -35stopni. Łatwa w uprawie, odporna na choroby. 

 

- Borówka Amerykańska Bluegold:

Odmiana bluegold jest to najłatwiejsza w uprawie odmiana borówki amerykańskiej w sam raz nadaje się do uprawy amatorskiej we własnym ogródku. Bardzo obficie owocuje, z jednego krzewu możemy uzyskać ok 6 kg owoców. Owoce są średnio duże ale słodkie, idealne do deserów. Nadaje się do upraw na balkonach i tarasach, jej pokrój jest rozłożysty. 

 

-Borówka Amerykańska Bluejay:

Bluejay to jedna z bardzo plennych odmian borówki lecz wrażliwa na niską wilgotność gleby. Rośnie do 2m wysokości, rozłożyście, bujnie a łodygi są dosyć silne i grube. Wilgotność gleby można utrzymać za pomocą ściółkowania podłoża co też utrzymuje odpowiednie ph gleby. Zaletą tej odmiany jest to że idealnie nadaje się do zbioru mechanicznego. Pierwsze zbiory tej odmiany odbywają się już pod koniec lipca.

 

-Borówka Amerykańska Chandler:

Jest to jedna z najbardziej lubianych odmian ostatnich lat do upraw amatorskich, ponieważ odmiana chandler charakteryzuje się tym że owocuje od czterech do szeciu tygodni a jej owoce są duże i osiągają nawet 2,5cm. Pierwsze zbiory już są w ostatnim tygodniu lipca a ostatnie pierwszy tydzień września. Jest to nowa odmiana, wprowadzona na rynek w 1995r. Zbiór z jednego krzewu to od sześciu do ośmiu kg. Borówka Amerykańska Chandler jest mniej odporna na choroby grzybowe niż np. wspomniany wcześniej bluecrop.

 

 -Borówka Amerykańska Patriot:

Borówka Amerykańska Patriot jest to odmiana średnio-wczesna dojrzewająca w ostatnim tygodniu lipca. Owoce są bardzo duże i spłaszczone, bardzo smaczne i o ładnym zapachu. Kwitnie bardzo obficie, lubi tereny podmokłe a gleby ciężkie. Przez to że obficie kwitnie wymaga mocnego cięcia. Jest to odmiana silna i bardzo dobrze znosi duże mrozy, dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych odmian.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl