JAGODA KAMCZACKA - CIEKAWOSTKI
JAGODA KAMCZACKA - CIEKAWOSTKI

Jagoda kamczacka hodowana jest jako krzew sadowniczy, a środowisko, w którym występuje naturalnie znajdziemy w Rosji (Syberia, Kamczatka), Chinach oraz Japonii. W Polsce krzew ten nie cieszy się dużym zainteresowaniem, co jest dużym błędem, ponieważ jego owoce zawierają wiele składników odżywczych dobrze wpływających na nasz organizm, dodatkowym atutem jest również to, ze krzew ten nie ma specjalnych wymagań przez co z jego uprawą poradzą sobie początkujący ogrodnicy.

 

OWOC – Charakterystyka

Jagoda kamczacka posiada owoce podłużne, mięsiste, koloru fioletowego o niebieskim woskowym nalocie, które można wykorzystać do wyrobu dżemów, soków, nalewek, suszu czy mrożonek, a także jako dodatek do deserów. Stosuje się je również jako składniki suplementów diety i preparatów leczniczych. Słodko-kwaśny smak soczystych owoców jagody kamczackiej można porównać do naszej leśnej jagody.

Jagoda owocowanie zaczyna na drugi rok od posadzenia.

 

UPRAWA

Krzew jagody kamczackiej jest mało wymagający, długowieczny, odporny na mróz (-35oC) oraz suszę. Rośnie najlepiej na glebie żyznej
i przepuszczalnej, wilgotnej oraz lekko kwaśnej (pH 5,5-6) natomiast poradzi sobie również na mniej żyznej glebie. Zaleca się wybór stanowiska słonecznego gdyż wtedy mamy gwarancje na szybsze dojrzewanie owoców i ich słodszy smak.

Krzewy dorastają do 1,5 m wysokości i szerokości dlatego zaleca ich się ich sadzenie w odległościach 1 - 1,5 m. Świeżo posadzone rośliny należy podlewać, starsze okazy już tego nie wymagają. Krzewy na zimę nie potrzebują okrycia, a w celu ich odmłodzenia można po 4 -5 latach przeprowadzić cięcie, drobnych, połamanych gałązek oraz starszych pędów.

Jagoda kamczacka swoją wegetacje zaczyna dość szybko, już pod koniec marca pojawiają się biało-żółte, podłużne kwiaty, które wytrzymują mrozy do -6oC.

KRZYŻOWANIE ODMIAN

Poleca się sadzenie jagody kamczackiej w ilości minimum dwóch krzewów oraz najlepiej aby były to dwie różne odmiany (kwitnące w tym samym czasie) gdyż skutkuje to prawidłowym zapyleniem i owocowaniem. Zestawieniem takim może być posadzenie razem odmiany Zojka oraz odmiany Wojtek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl