Uprawa Borówki? Unikaj tych 4 błędów!
Uprawa Borówki? Unikaj tych 4 błędów!

 

Czy można z powodzeniem uprawiać borówkę w przydomowym ogródku? TAK! 

Jeden z najzdrowszych owoców, jakie można zjeść, smak kupowanych w sklepie jagód po prostu nie może się równać
z domowymi. A dla tych, którzy mają ograniczony budżet, uprawa własnych jagód pozwoli trochę zaoszczędzić na przestrzeni lat w porównaniu z kupowaniem ich w sklepie spożywczym. 

Ale wracając do pytania — jak poprawnie uprawiać borówki w naszych przydomowych ogródkach?

W rzeczywistości jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Cała praca — która jest niewielka w porównaniu
z innymi roślinami — przypada na pierwszy rok. Po pierwszym sezonie borówki są łatwe w utrzymaniu i w ciągu kilku lat wyprodukują dużo owoców!

Błąd nr 1: Sadzenie tylko jednego krzaka borówki

Niektóre odmiany borówki są częściowo samopylne, ale niektóre nie - oznacza to, że do pełnego wzajemnego zapylenia potrzebne są co najmniej dwie różne odmiany. Jeśli wyhodowany zostanie tylko jeden z tych krzewów, uformują się kwiaty, ale jagody nie.

Ale nawet częściowo samozapylane odmiany będą dawać więcej jagód każdego roku jeśli posadzimy jeszcze jeden krzew innej odmiany bądź dwa krzewy tej samej odmiany.

Tak więc, niezależnie od tego, jaką odmianę uprawiasz, aby uzyskać najlepszą produkcję owoców, potrzebujesz co najmniej dwóch krzewów.

Sugerowalibyśmy jednak sadzenie jeszcze więcej, jeśli to możliwe. Im więcej różnorodności możesz uwzględnić, tym lepiej. Dzieje się tak nie tylko w przypadku obfitego zawiązywania owoców (choć jest to świetny powód sam w sobie), ale różne odmiany będą kwitły i owocowały w różnym czasie. Może to być korzystne z kilku powodów.

Najbardziej oczywistym jest dłuższy okres zbiorów. Jeśli masz wczesne, średnie i późne krzewy borówki, będziesz w stanie zbierać plony przez tygodnie, a nawet miesiące z rzędu.

Błąd nr 2: Nie zastosowanie kwaśnej gleby

Większość roślin ogrodowych toleruje różne poziomy pH w glebie, ale nie dotyczy to jagód. Krzewy borówki muszą mieć kwaśną glebę — idealna jest między 3,5 a 4,5.

Najłatwiejsza opcją, aby zapewnić borówce kwaśną glebę jest dosypanie gotowej ziemi kwaśnej do dołka wykopanego pod sadzenie borówki. Dodatkową opcją może być zbudowanie podwyższonej grządki i uzupełnienie jej ziemią przeznaczona do borówek.

Nawet jeśli twoja gleba ma odpowiedni kwaśny zakres od 3,5 do 4,5, dobrym pomysłem jest uzupełnienie obszaru sadzenia igłami sosnowymi bądź fusami z kawy (czyste fusy bez cukru i mleka - najlepiej z ekspresu). Należy pamiętać, że igły sosnowe i fusy z kawy prawdopodobnie nie obniżą pH gleby, ale mogą pomóc w dodaniu materii organicznej
i utrzymaniu niskiego pH przez cały okres dorastania krzewu.

Błąd nr 3: Nie ściółkowanie obszaru dookoła krzewu

Jagody mają płytki system korzeniowy. Oznacza to, że korzenie mogą wyschnąć, jeśli gruba ściółka nie zostanie użyta do ochrony przed parowaniem. Ponadto ta ściółka pomoże zatrzymać wilgoć już obecną w glebie, z której mogą czerpać korzenie borówki.

Najlepiej obsypać teren dookoła krzewu trocinami lub igłami sosnowymi zarówno wiosną, jak i jesienią.

Kolejną zaletą ściółki jest zapobieganie wzrostowi chwastów, dzięki czemu krzewy borówki nie będą cierpieć z powodu konkurencji o wodę i składniki odżywcze.

Błąd nr 4: Sadzenie borówek w miejscu gdzie zalega woda

Jagody borówki lubią wilgotna ziemię, ale nie lubią gdy ich korzenie ciągle zalegają w wodzie więc wybór miejsca z dobrym drenażem jest ważny przy wyborze miejsca, w którym będą rosły krzewy borówki.

Pamiętaj, że to nie są uprawy jednoroczne. To, gdzie zdecydujesz się posadzić swoje krzewy w pierwszym roku, robi różnicę. Każde przesadzanie w nowe miejsce, krzew niestety może odchorować czyli zostaje on osłabiony i kwitnienie oraz owocowanie w tym roku będzie bardzo słabe albo nie nastąpi wcale.

Powiązane posty dotyczące uprawy borówki:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl