Wysiew nasion zimą do wiosennego ogrodu
Wysiew nasion zimą do wiosennego ogrodu

 

Styczeń i luty mogą być spokojnymi miesiącami dla większości ludzi. Są jednak ekscytujące dla ogrodników, którzy są oddani nasionom. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś własnych roślin z nasion, zima może wydawać się dziwnym czasem na ogród. Ale tak naprawdę czas jest idealny. Ogrodnicy, którzy rozpoczynają swoje warzywa, zioła i kwiaty od nasion, zwykle uprawiają je w pomieszczeniach podczas zimnych miesięcy.

Pomidory, papryka, brokuły, sałata, cebula, zioła i wiele jednorocznych i wieloletnich kwiatów można uprawiać zimą w pomieszczeniach. Gatunki roślin, a także odmiany, będą dyktować, który miesiąc jest właściwy. Informacje te można znaleźć na odwrocie lub wewnątrz poszczególnych opakowań nasion. Sprawdź, ile dni roślina potrzebuje, aby
w pełni dojrzeć, a także odpowiedni czas na rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniu.

Następną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, są daty przymrozków w Twojej okolicy. Są to daty, w których na ogół w Twojej strefie/obszarze występują ostatnie (wiosenne) przymrozki, a także daty pojawienia się pierwszych (jesiennych) przymrozków. 
W przeważającej części nasiona wysiewane zimą są wysiewane w pomieszczeniach na około sześć do ośmiu tygodni przed ostatnimi przymrozkami na danym obszarze. 

Dlaczego warto wysiewać nasiona zimą?

Istnieje kilka powodów, aby wysiać pewne nasiona warzyw czy kwiatów na kilka tygodni,
a nawet miesięcy, zanim zostaną posadzone na swoich stałych grządkach na zewnątrz. Po pierwsze, wiele roślin potrzebuje trochę czasu, aby dojrzeć i wytworzyć owoce lub kwiaty. Dobrym przykładem są pomidory.

W zależności od obszaru, czasami niezbędne „dni do zbioru” dla tego warzywa, zioła lub kwiatu są w rzeczywistości dłuższe niż liczba ciepłych dni, które faktycznie masz od daty mrozu do daty mrozu. Wysiewając te nasiona w pomieszczeniu przed naturalnym sezonem wegetacyjnym, zyskujesz szybki start w ilości czasu potrzebnego roślinom do dojrzałości.

Drugi dobry powód, aby rozpocząć siew nasion zimą, jest taki, że będziesz zbierać pomidory, paprykę, kwiaty itp. wcześniej w sezonie. Weź pod uwagę, że niektóre nasiona, takie jak papryka, nie wykiełkują w zimnej glebie. Jeśli na przykład papryka zostanie posadzona bezpośrednio w ogrodzie, będziesz zbierać plony znacznie później w sezonie, niż gdybyś uprawiał jej rozsady w pomieszczeniu kilka miesięcy wcześniej.

Czego potrzebujesz, aby zacząć wysiewać nasiona w pomieszczeniu

Ziemia: Zwykła gleba ogrodowa jest zbyt ciężka i może być siedliskiem niespodziewanych chorób twoich siewek. Najlepsza jest ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym. Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym to profesjonalnie skomponowane podłoże niezastąpione przy wysiewie nasion, pikowaniu sadzonek oraz sadzeniu kłączy, cebul
i bulw roślin ozdobnych. Zastosowane najwyższej jakości składniki przyspieszają kiełkowanie i stwarzają optymalne warunki dla wzrostu roślin w tym bardzo ważnym, początkowym etapie ich rozwoju. Zawarte w podłożu włókno kokosowe zwiększa pojemność powietrzną i wodną, poprawia strukturę, stwarza korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego. Dawka startowa nawozu zabezpiecza potrzeby pokarmowe
w okresie 3-4 tygodni.

Nasiona warzyw, ziół lub kwiatów: Zachęcamy do skorzystania z oferty nasion dostępnych w naszym sklepie Ogródzagrosze

Paletki/doniczki do sadzenia: Istnieje nieograniczona ilość wyboru paletek/doniczek do wysiewu. Wypróbuj kilka i zobacz, które najlepiej przypadną Ci do gustu. Zachęcamy do skorzystania z oferty paletek/doniczek dostępnych w naszym sklepie Ogródzagrosze

Źródło światła i ciepła: Doniczki z pierwszymi wysiewami umieść na najjaśniejszym
i ciepłym parapecie
. Jeśli czujesz, że parapet jest wyjątkowo zimny w dotyku, pod doniczką z wysianymi nasionami można umieścić kawałek styropianu.

Znaczniki lub etykiety roślin: tak łatwo zapomnieć, która odmiana jest gdzie, zwłaszcza jeśli sadzonki wyrosną z pierwszego małego pojemnika i muszą zostać przesadzone. 

Pokrywka lub plastikowa folia: Po posadzeniu nasion utrzymuj wilgotność gleby
i przykryj je plastikową pokrywką lub plastikową folią – czymś, co utrzyma niewielką wilgotność tylko do momentu wykiełkowania nasion. Gdy pojawią się sadzonki, zdejmij pokrywę na dobre i podlewaj je umiarkowanie.

Sadzonki, które były hodowane w pomieszczeniach, powinny zostać zaaklimatyzowane („zahartowane”) zanim zostaną posadzone na stałych rządkach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl